در این نوشته مطلبی از وبسایت اینترنتی چیدانه با تیتر مراحل ساخت کاسه سفالی برای شما تهیه کرده‌ایم.

به نقل از وبسایت اینترنتی چیدانه: برای شروع کار ابتدا لازم است میزان خمیر مورد نظرتان را برداشته و به خوبی آن را ورز دهید. سپس برای ساخت کاسه ها، خمیر را صاف کرده تا به ضخامتی حدود 3 میلی متر برسید. در مرحله بعدی مهر تریینی با نقش مورد نظرتان را آغشته به جوهر رنگی کرده و مانند تصویر بالا بر روی خمیر چاپ نمایید. بهتر است از فشاردادن بیش از اندازه اجتناب نمایید زیرا باید در آخر بتوانید به راحتی خمیر را از سطح زیرین جدا نمایید. اگر احساس می کنید که در هنگام جدا کردن خمیر با مشکل روبه رو می شودی، بهتر است از کاغذ پوستی برای زیر آن استفاده نمایید.

مرحله سوم : در این مرحله ابتدا کاسه را به صورت برعکس گذاشته و خمیر را روی آن پهن نمایید تا فرم دایره مانند کاسه را به خود بگیرد. سپس به وسیله چاقو اطراف خمیر را صاف کرده و خمیر اضافی را جدا نمایید. البته برای ایجاد فرم کاسه مانند خمیر، می توانید آن را داخل کاسه نیز قرار دهید. فقط دقت نمایید که آن را بیش از اندازه فشار ندهید که در هنگام خشک شدن به راحتی جدا شود. سپس خمیر را در هوای آزاد گذاشته تا خشک شود. برای خشک شدن سریع تر از مایکروفر نیز می توانید کمک بگیرید.

مراحل ساخت کاسه تزیینی با خمیر

زمانی که خمیر شما خشک شد می تواند به آرامی آن ها را از کاسه ها جدا نمایید. در آخرین مرحله باید به کمک سمباده لبه ها و بدنه خارجی کاسه ها را صاف کرده تا حالت صیقلی تر نیز پیدا کنند. حال با توجه به رنگ مورد استفاده در طراحی کاسه، می توانید لبه ها را نیز به رنگ طلایی یا نقره های رنگ آمیزی نمایید. این کار به راحتی با رنگ معمولی یا لاک ناخن امکان پذیر است. این نکته را فراموش نکنید که این کاسه ها صرفا جنبه تزیینی داشته و برای خوردن غذا استفاده نمی شوند.

از اینکه با ما همراه بوده‌اید بسیار متشکریم.

منبع: چیدانه